An error has occurred

Okolí & výlety | Statek Dobromysl

Okolí a výlety

Útulné prostředí, krásné okolí, Statek Dobromysl

Okolí a výlety
Statek Dobromysl se nachází v turistické oblasti Toulava. V blízkém i vzdálenějším okolí je tak celá řada zajímavých lokalit, které rozhodně stojí za návštěvu, pro cyklisty je připraveno mnoho kilometrů značených cykloturistických tras.

Vzdálenost 0 – 20 km
Monínec – Na Javorové skále, nejvyšším vrcholu Vlašimské pahorkatiny, si můžete zalyžovat ve známém skiareálu. Monínec ale nabízí dostatek aktivit i v létě, kromě cykloturistiky doporučujeme nově vybudované koupaliště Pilský rybník, na které je vstup zdarma. Nedaleko Javorové skály navštivte malebnou vísku Ounuz, která se dá nazvat skanzenem, protože se zde většina roubených staveb zachovala ve své původní podobě.

Golf Klub Čertovo břemeno – asi 2 km od skiareálu Monínec se nachází 18 jamkové golfové hřiště.

Sedlec – Prčice – Cíl tradičního Pochodu Praha – Prčice. Historie části Prčice sahá až do 11. století. Je to město Vítka z Prčice, zakladatele jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů, Vítkovců (Rožmberků). Ve městě můžete navštívit Památník, pivovar, hradní restauraci a muzeum Vítek z Prčice.

Zámek Vrchotovy Janovice – zámek ve Vrchotových Janovicích se silným osobitým kouzlem, sídlo Sidonie Nádherné, je dalším místem, které Vám vřele doporučujeme navštívit. K zámku přiléhá krásný park, jehož současná podoba se vyvíjela déle než 200 let. Inspiraci zde čerpali významní spisovatelé a básníci Rainer Maria Rilke a Karl Kraus.

Jankov – Vydejte se po stopách bitvy u Jankova, která představovala zásadní zlom v průběhu třicetileté války a byla zároveň jednou z nejkrvavějších bitev této války.

Hrad Borotín – zřícenina gotického hradu Borotín, kterou najdete východně u stejnojmenné obce, byla jedním z míst, které při svých toulkách navštívil Karel Hynek Mácha. Hrad také posloužil jako kulisa pro natáčení pohádky „Honza málem králem“ z roku 1976. K hradu přiléhá barokní hospodářský dvůr, který je v současné době rekonstruován a bude zde vybudováno kulturní a společenské centrum.

Kalvárie u Miličína – V těsné blízkosti Miličína leží hora Kalvárie. Na jejím vrcholu si vychutnáte krásné výhledy do okolní krajiny a stojí zde opravená kaple z roku 1748, ke které vede křížová cesta z roku 1796. Po naučné stezce se dostanete k nedalekému přírodnímu skalnímu útvaru zvanému Miličínský lev. Podle pověsti lev vstane, až bude české zemi nejhůře a mocným řevem probudí vojsko sv. Václava spící v hoře Blaník.

Votice – Jen 7 km od Statku Dobromysl se nachází město Votice, vstupní brána do přírodního parku Džbány-Žebrák , který zaujímá celkovou plochu 53 km2, rozprostírá se přibližně mezi Voticemi, Jankovem, Líšnem a Tomicemi a ve kterém se díky své rozmanitosti a zachovalosti vyskytuje mnoho zvláště chráněných rostlin a živočichů. Ve městě samotném je pak několik zajímavých památek. Navštívit můžete například Klášter sv. Františka z Assisi (1627) se stálými expozicemi, repliku Božího hrobu z Jeruzaléma (1688), Mariánské sousoší (1877) nebo kostel sv. Václava (1731), z jehož věže si užijete výhled na město a okolí.

Červený Hrádek u Sedlčan – Necelé 2 km od centra Sedlčan stojí zámek, který do současné podoby přestavil architekt Jan Kotěra. První zmínka o tvrzi na tomto místě pochází již z roku 1285. Samotný zámek je přístupný jen příležitostně, ale volně přístupný je zámecký park v anglickém stylu, kde se natáčel známý film Trhák od Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka.

Vzdálenost 20 – 40 km
Konopiště – Sídlo Františka Ferdinanda d’Este. Slavný zámek s bohatým mobiliářem, jeho sbírky patří k nejcennějším v Evropě. Nedaleko zámku se nachází Golf resort Konopiště, kde najdete dvě 18 jamková mistrovská hřiště a jedno 9 jamkové.

Velký Blaník – Bájná hora, která je opředena mnoha pověstmi. Nejznámější je legenda o vojsku sv. Václava, které odpočívá uvnitř hory a čeká, až bude českým zemím nejhůře. Na vrcholu stojí 30 m vysoká dřevěná rozhledna z roku 1941 ve tvaru husitské hlásky.

Tábor – Druhé největší město v Jihočeském kraji, jehož centrum je památkovou rezervací. Nabízí nespočet příležitostí ke kulturnímu, společenskému a sportovnímu vyžití. Ve městě najdete skutečně mnoho památek a zajímavostí, už samotná procházka historickým centrem je nezapomenutelným zážitkem.

Bechyně – Díky zachovalému historickému jádru města je oblíbeným cílem turistů. K místním pamětihodnostem patří zámek Bechyně, klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Matěje, kostel sv. Michala.

Milevsko – Město se staletou kulturní a duchovní tradicí, je hlavním městem turistického regionu Milevsko. Ve městě doporučujeme navštívit především národní kulturní památku Milevský klášter, postavený v románském slohu, ale i další významné památky jako Kostel sv. Jiljí (nejstarší stavba v Milevsku – 1184), Kostel Navštívení Panny Marie, Kostel sv. Bartoloměje, Opatskou kapli či Rajskou zahradu.

Vodní nádrž Orlík a vodní nádrž Slapy – Známé vodní nádrže, které jsou součástí Vltavské kaskády. Pro milovníky vodních sportů všeho druhu.

© 2016 Statek DOBROMYSL, spol. s r.o. Mapa webu.